Nedir ve Kimlerde Görülür?

Bölüm: Ankilozan Spond  |  Yazdırın  |  
Ankilozan spondilit sebebi bilinmeyen kronik romatizmal bir artrittir. Temel olarak omurga ve sakro iliak eklemleri (kuyruk sokumu kemiği ile leğen kemiğinin yapmış olduğu eklem) etkiler. Kimi zaman diğer eklemler ve vücudun diğer bölgeleri de etkilenir. Spondilit, omurganın enflamasyonu (iltihabı) anlamına gelmektedir.
Ankiloz kelimesi ise kemiklerin eklemler çevresinde birbirleri içine kaynaması anlamına gelmektedir. Ankilozan spondilit sıklıkla 15-35 yaşları arasında başlamakla birlikte çocuklarda veya yaşlılarda başladığı da görülmektedir. Erkeklerde kadınlardan daha sık görülmektedir.

Ankilozan spondilitin nedeni bilinmemektedir. Kimi zaman aynı aileden birden fazla kişinin Ankilozan spondilit hastası olabilmesi, hastalıkta genetik faktörlerin rol oynadığını düşündürmektedir. Özellikle HLA-B27 adı verilen gen ile Ankilozan spondilit arasında kuvvetli bir ilişki mevcuttur. Her 10 Ankilozan spondilit hastasından dokuzunda bu gen mevcuttur. Fakat sizde bu genin bulunması, mutlaka Ankilozan spondilit hastası olacağınız anlamına gelmemektedir. Hastalığın başlamasını tetikleyen bir takım faktörler olduğu düşünülmektedir, fakat bu faktörlerin ne olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Ankilozan spondilitte, temel bulgu bel ağrısıdır. Ağrı sıklıkla bel bölgesinde başlar. Aylar içinde ağrı şiddetlenir ve kalçalara vurmaya başlar. Bu ağrı kimi zaman sol, kimi zaman sağ tarafta hissedilebilir. Ağrı öksürmeyle veya ağır kaldırmayla şiddetlenir ve dinlenmekle geçmez. Ağrı geceleri hastayı uyandırabilir ve sabahları en şiddetli biçimde hissedilir. Hareketle azalır.

Her 10 ankilozan spondilit hastasının dördünde diğer eklemler de (kalça, diz, omuzlar ve ayak bilekleri) tutulabilir. Ankilozan spondilitte etkilenen eklemler ağrılı, tutulmuş ve şiştir. Ayrıca eklemleri kemiklere bağlayan tendonlar da tutulabilir.

Ankilozan spondilit hastalarında etkilenen en önemli organlardan biri de gözdür. Eğer bir Ankilozan spondilit hastasıysanız ve gözlerinizde kızarıklık veya ağrı hissederseniz, acilen doktorunuza başvurmanız gerekir. Üveit olarak adlandırılan bu tablonun tedavisi sıklıkla başarılır, fakat eğer vaktinde tedavi edilmezse kalıcı görme kusurları, hatta körlüğe neden olabilir.

Ankilozan spondilit hastalarında ülseratif kolit ve Crohn hastalığı (enflamatuar barsak hastalığı) gibi bağırsak sistemi hastalıkları, sedef hastalığı (psoriasis), osteoporoz (kemik erimesi), kalp hastalıkları gibi kimi diğer hastalıklara sıklıkla rastlanır.